Iqtisodiyot 17/05/2025 "O`zeltexsanoat" va Rossiya savdo vakili elektr sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
"O`zeltexsanoat" va Rossiya savdo vakili elektr sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
Toshkent, O`zbekiston (UzDaily.uz) - Joriy yilning 16 may kuni "O`zeltexsanoat" uyushmasi Rossiya Federatsiyasi savdo vakolatxonasi vakillari bilan O`zbekiston Respublikasida uchrashdi.
Tadbirda uyushma raisi Mirziyod Yunusov ishtirok etdi. Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasi Rossiya Federatsiyasining Rossiya Federatsiyasining Konstantin ZLIGOMOSTIDR TARTIBINI BOSHQARADI.
Muzokaralarning asosiy maqsadi ikki tomonlama hamkorlikni elektr tarmog`i kengaytirish va ikki mamlakat o`rtasidagi ishlab chiqarish va savdo aloqalarini mustahkamlash yo`llarini muhokama qilish edi. O`zbekistondagi qo`shma loyihalarni amalga oshirishga elektr energiyot va elektrotexnika sohasida faoliyat yuritayotgan Rossiya kompaniyalarini jalb qilishga alohida e`tibor qaratildi. Xususan, ularning Toshkent viloyatidagi Eltech Sanoat Texnopark hududini joylashtirish imkoniyati ko`rib chiqildi.
Tomonlar, shuningdek, ikki tomonlama savdoni rivojlantirish istiqbollarini, Rossiya kapitali ishtirokida, shuningdek texnologik sheriklik aloqalarini faollashtirish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv davomida erishilgan kelishuvlar O`zbekiston va Rossiya o`rtasidagi sanoat va innovatsion aloqalarni olib chiqish uchun muhim turtki bo`lib, sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishda muhim turtki bo`lishi ta`kidlandi. Ikkala tomon ham o`zaro manfaatli va amaliyotni rivojlantirish bo`yicha hamkorlikni yanada izchil rivojlantirishga qiziqish bildirdilar.

Economics 17/05/2025 "Uzeltehsanoat" and the Russian Trade Representative discussed the expansion of cooperation in the electrical field
Uzeltehsanoat and the Russian Trade Representative discussed the expansion of cooperation in the electrical field
Tashkent, Uzbekistan (Uzdaily.uz) - on May 16 of this year, the Association "Uzeltehsanoat" met with representatives of the trade representative office of the Russian Federation in the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by the chairman of the Association Mirziyod Yunusov. The delegation of the Russian Federation was headed by the trade representative of the Russian Federation Konstantin Zligostev.
The main goal of negotiations was the discussion of ways to expand bilateral cooperation in the field of electrical industry and strengthen production and trade relations between the two countries. Particular attention was paid to the attraction of leading Russian companies operating in electric power and electrical engineering to the implementation of joint projects in Uzbekistan. In particular, the possibility of their placement on the territory of the Eltech Industrial technopark in the Tashkent region was considered.
The parties also discussed the prospects for building bilateral trade, expanding investment cooperation with the participation of Russian capital, as well as the activation of technological partnership.
During the meeting, it was emphasized that the agreements reached can serve as an important impulse for the withdrawal of industrial and innovative interaction between Uzbekistan and Russia to a qualitatively new level. Both parties confirmed the interest in the further progressive development of mutually beneficial and practice -oriented partnership.