Solhid vodorod paneli an'anaviy quyosh panellari va elektrolizatorlardan ajralib turadigan o'ziga xos printsip asosida ishlaydi. Ushbu qurilma standart fotovoltaik elementni nam havodagi suv bug'ini maxsus materialga adsorbsiyalash orqali vodorod hosil qiluvchi maxsus mo'ljallangan qatlam bilan birlashtiradi.
Olimlarning yangi rivojlanishi haqida nima ma'lum
Panelning ichida suv bug'i to'planadi va quyosh nuri ta'sirida fotoelektrokimyoviy hujayra uni vodorod va kislorodga ajratadi. Ushbu qurilma juda innovatsion bo'lib, u quyosh nuriga "e'tibor bermaydi" va boshqa printsip asosida yorug'lik bilan ishlaydi.
Tizimning asosiy elementi konversion kamerada suv bug'ini to'plash va to'plash qobiliyatiga ega bo'lgan membranadir. Yuqori qavatdagi energiya havo va suv molekulalarini parchalaydigan katalizatorlarni faollashtirish uchun ishlatiladi.
Bu jarayon suvning mavjudligidan qat'iy nazar sodir bo'lishi mumkin va elektr tarmog'iga ulanishni talab qilmaydi, bu tizimni vodorod ishlab chiqarish uchun to'liq o'zini o'zi ta'minlaydi.
Suv paneli qancha energiya ishlab chiqarishi mumkin?
Bitta Solhid moduli Yevropaning shimoli-g‘arbiy iqlimida yiliga taxminan 6 kilogramm vodorod ishlab chiqarishga qodir. Taqqoslash uchun, uyingizda 20 ta vodorod panelidan iborat yarmi kattalikdagi quyosh elektr stantsiyasi yiliga 120 dan 240 kilogrammgacha vodorod bilan ta'minlashi mumkin, bu soatiga 4 dan 8 megavattgacha vodorod energiyasiga teng.
Panellarning eng yuqori samaradorligi 15% ni tashkil qiladi va samaradorlikning haqiqiy maqsadi 12% yoki undan ko'p. Ular shuningdek, ko'pgina tijorat PV modullariga mos kelishi va yuqori sifatli materiallardan tayyorlanganligi kabi bir qancha muhim xususiyatlarga ega. Bu boshqa quyosh tizimlari, ayniqsa zamonaviy modellar bilan integratsiyani osonlashtiradi.
Har bir panel optimallashtirilgan sharoitlarda kuniga 250 litrgacha vodorod ishlab chiqarishi mumkin. 1000 kvadrat metr tomga o'rnatilgan panellardan yillik vodorod ishlab chiqarish 2 dan 4 tonnagacha. Ishlash ko'p jihatdan quyosh nurlari miqdoriga bog'liq.

The Catholic University of Leuven, located in Belgium, presented the Solhyd project. It proposes the creation of unique panels for the production of hydrogen from heat and moisture in the air.
The Solhyd hydrogen panel operates on a unique principle that distinguishes it from traditional solar panels and electrolyzers. This device combines a standard photovoltaic battery with a specially designed layer that generates hydrogen by adsorbing water vapor from humid air with a special material.
What is known about the new development of scientists
Water vapor accumulates inside the panel, and under the influence of sunlight, a photoelectrochemical cell separates it into hydrogen and oxygen. This device is so innovative that it "ignores" sunlight and works with light based on a different principle.
The key element of the system is a membrane that can collect and concentrate water vapor in a conversion chamber. Energy from the upper layer is used to activate catalysts that split air and water molecules.
This process can occur independently of water and does not require a connection to the power grid, making the system completely autonomous for hydrogen production.
How much energy can a hydro panel generate
A single Solhyd module is capable of producing about 6 kilograms of hydrogen per year in a northwestern European climate. In comparison, a rooftop solar power plant half the size with 20 hydrogen panels can provide 120 to 240 kilograms of hydrogen annually, equivalent to about 4 to 8 megawatts per hour of hydrogen energy
The panels have a peak efficiency of 15%, with a realistic efficiency target of 12% or more. They also feature several important characteristics, such as compatibility with most commercial photovoltaic modules and are made from high-quality materials. This makes it easy to integrate with other solar systems, especially modern models.
Each panel can produce up to 250 liters of hydrogen per day under optimized conditions. The annual hydrogen output from panels installed on a 1,000 square meter roof is between 2 and 4 tons. The output largely depends on the amount of solar radiation.